HACAMAT NEDİR ?

Hacamat, deriye açılan ufak ensizyonlardan vakum yolu ile kan alınmasıdır. Hacamat deri altındaki dokularda birikmiş toksin yükü ile kontamine olmuş kanın vücut dışına atılmasıdır.

Hacamat kılcal damarlarda birikmiş, atar ve toplar damarlarda kan dolaşımını etkileyen, yavaşlatan toksik maddeleri temizlemede en mükemmel tedavi yöntemidir.

Hacamat  vücudun belirli yerlerinden kan aldırmak suretiyle yapılır. Amaç sağlığı korumak ve çeşitli hastalıklardan kurtulmaktır. Tarihi milattan önceye dayanır. İslam tıbbında hacamatın yeri büyüktür. Zira Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir kaç hadisinde hacamatın önemini belirtmiştir.

Hacamat tedavisinin temel prensibi, uygun noktalardan pıhtılar ve toksik maddeler vakumlanarak; kılcal damarlardaki tıkanıklıkları açma ve kirli kanın temizlenmesi işlemidir. Bu şekilde o bölgedeki organlara kan akışı düzenlenerek, organın hastalığının düzelmesinde etkili olacak, temiz ve düzenli kan dolaşımı sağlanmış olacaktır. Hacamat çok hızlı tesir gösterir, çok etkilidir.

Hacamat ne zaman yapılır?

Hacamat yaptırmanın belli günleri vardır.

Mevsim olarak yılın 12 ayı istenildiği ve gerekli olduğu durumda yapılır.

En faydalı hacamat ilkbaharda ve sonbaharda yapılan hacamattır.

Ömründe hiç hacamat yaptırmamış bir kimse daha faydalı diye uygun olan hacamat mevsimini veya hicri takvimi beklemek yerine ilk fırsatta yaptırması daha uygundur.

Zira uygun günün gelmesini beklemek kanda bulunan mevcut toksik maddelerin yayılmasına sebep olur.

Ayrıca sıcaklar bastırdığında yaz aylarında özellikle sıcak memleketlerde ikamet edenlere hacamat çok tavsiye edilir.

Hem sıcak memlekette ikamet edip hem de yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunanlar sadece yaz ayında 2 kez yaptırmaları önerilir.

Kış aylarında yapılan hacamat ise bilhassa grip, nezle, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi zayıf veya stresli ortamlarda çalışanların sık sık yakalandığı kış hastalıklarına karşı en iyi korunmayı sağlar. Eğer hacamat hastalık tedavisi için yapılacaksa mevsim, ayın günleri ve haftanın günlerinin hiç bir önemi yoktur. İlk fırsatta yaptırmak daha uygundur.

Hicri  Takvime göre ,Ay olarak hacamat

Sünnet olan en faydalı günler hicri 17, 19 ve 21. günlerdir.

Hacamat hicri 5-25 arasında yapılırsa bi mahsuru olmaz.

Tıbbın dehası İbn-i Sina Hz.leri El Kanun Fıt Tıbb(  Tıbbın kanunu ) adlı eserinde 'Çok acil durum yok ise hicri 25 inden sonra ve 5 inden önce hacamat yapılmamasını tavsiye eder.'

Hacamatın en faydalı olduğu zaman hicri takvime göre 3 üncü haftada yapılanıdır. Bu dönemde ayın çekim gücü artar.

Ayın kendi yörüngesi üzerindeki çeşitli konumlarına göre denizlerde, hatta karalarda ve atmosferde med ve cezir olaylarının meydana geldiği, bununda yeni ay ve dolunay dönemlerinde en yüksek seviyeye ulaştığı bilinmektedir.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar ayın insan vücudu üzerinde benzer etkiler meydana getirdiğini, dolunay günlerinde vücuttaki hormon ve sıvı dengesinde değişmeler görüldüğü kadınlardaki doğum ve adet görme kanamalarının daha şiddetli olduğunu ortaya koymuştur.

Ayın çekim gücü göz ardı edilecek bir faktör değildir. Ayın büyük olduğu dolunay zamanında çekim gücü artışı nedeni ile denizler kabarır, asabiyet, kavga, gürültü, yaralanma, aile içi kavgalar hep bu döneme rast gelir. Hatta beyin bile kafatası içerisinde şişer.

Bu sebeple hacamatı dolunayın çekim gücünden faydalanmak hicri ayın onundan sonra ve yirmibeşinden önce yaptırmak bu nedenle önemlidir.

Hicri on ila yirmibeş arasında yapılan hacamat beden için hem rahatlatıcı olur, hemde toksit maddelerde hareketli olmasından dolayı hacamat için en ideal zamandır.

Hacamat eğer hastalık tedavisinde ziyade sadece sünnet için yaptırılacaksa ayın ikinci döneminde özellikle 17, 19, 21 gibi tekli günler tavsiye edilir.

Sünnet için hacamat yaptırmak demek; hiçbir rahatsızlığım yok, sadece Rasulallah SAV efendimiz tavsiye ettiği için hacamat yaptırıyorum demektir.

Hiçbir rahatsızlığı olmayanlar bu günlerde yaptırmalı, hastalık tedavi amaçlı hacamat olanlar ise ne zaman fırsat bulurlarsa ilk fırsat da hacamatlarını yaptırmalıdır.

Hacamat öncesi ve sonrası nelere dikkat etmeli?

Hacamattan önce,

Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme içme bırakılır.Tok karnına hacamat önerilmez.Aç karına kalp, karaciğer ve böbrekler daha aktiflerdir. Yemekten sonra kanın bir bölümü sindirim organlarında toplanır.Toksinlerin temizlenmesi güçleşir.

Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz. 

Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanın viskozitesini arttırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.

Unutup yenilen peynir veya  etin etkisini nötürleştirmek için , bir yemek kaşığı zeytinyağı-sirke karışımı içilir.

24 saat öncesinden ilişkiye girilmemesi önerilir.

Hacamatdan sonra

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamatdan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını artırır.

48 saat cinsel ilişkiye girilmemesi hacamatın faydasını artırır.

Hacamat dan sonra sirkeli su veya bal şerbeti içmek çok faydalıdır. Zira her iki gıdanın ortak özelliği damar açıcı olmasıdır.

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu nedenle asgari 24 saat hayvansal gıda yenilmemesi önerilir.

Hacamattan 2-3 saat sonra çok sıcak olmayan suyla duşla alınabilir

Hacamattan sonra gusül abdesti almak sünnettir.

Hacamattan sonra 2-3 gün süresince  sauna, kaplıca, deniz yasaktır.

MLERE UYGULANMAZ

- Kalp pili takılmış olan kişilerde göğüs hizasında yada yakın noktalardan

- Organ nakli geçirenlere

- Hemofili hastalarına (ancak uzman olan haccamlar tarafından yapılmalı)

Adet kanaması süresince kadınlara

- Düzenli olarak kan sulandırıcı ilaçları kullanan hastalarda

- Üç yaşın altındaki çocuklarda ve Çok ihtiyar kişilerde

- Kalp Yetmezliği olanlarda

- Aşırı kansız kişilerde (kanlı hacamat yapılmaz)

- AİDS HİV taşıyanlara

- Tansiyonu çok düşük olan kişilerde

- Çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yerine kansız hacamat yada kuru hacamat olarak bilinen kupa çekme uygulanabilir.

Başta Migren, Yüksek Tansiyon, Şeker, Baş ağrısı, Bel ve boyun ağrıları, Romatizma, İltihaplı eklem romatizması, Fibromiyalji, Unutkanlık, Dikkat dağınıklığı, Beyin damar tıkanıklığı,  Kalp damar tıkanıklığı, Karaciğer yağlanması, Böbrek rahatsızlıkları, Adet düzensizlikleri, Menapozda ateş basması, Anksiyete , Depresyon olmak üzere her türlü kanla alakalı rahatsızlıkların tedavisinde en mükemmel yardımcı tedavi yöntemidir.

Hacamat yaptırmanın hiçbir yan etkisi yoktur.

Günümüz koşullarında yılda 3 hatta 4 kez Hacamat ancak yeterli olur.

Hacamat seansları ömründe hiç hacamat yaptırmamış biri için bir ay arayla; ara vermeden sırt, kafa ve diz hacamatını yaptırdıktan sonra düzenli olarak yılda üç veya dört kez yaptırsa olması muhtemel bir çok hastalık için koruyucu önlem olur.

Hacamat bağışıklık sistemini güçlendirmede en güzel tedavi yöntemidir.

Takriben vücutta 40 adet hacamat yapılacak nokta olup her bir nokta veya noktalar grubu farklı bir hastalığın tedavisinde kullanılır.

Hacamat istisnasız kan ile alakalı hastalıkların tamamını iyiyleştirmede yardımcı olarak en mükemmel tedavi yöntemidir.

HACAMATIN GENEL FAYDALARI

Hacamat bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

 • Kan ve dokulardaki toksinler atılır.Vücud Ph sı daha alkali olur.
 • Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.
 • Kan ve dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Hacamat tabii doğal kortizonu artırır. Hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını kortizon salgılanması ile olur. Kaslardaki sertlik ve ödemi de çözer. Ağrıları gidermede yan etkisi olmayan en tesirli tedavi yöntemidir.
 • Kan üretiminden sorumlu organları uyarır.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. vücuda direnç kazandırır.
 • Bel tutulması, eklem ağrısı, baş ağrısı, bel-boyun fıtığı ve kireçlenmeye bağlı ağrıları giderir.
 • Kaygı bozukluğu, depresyon ve korkulara karşı etkilidir.
 • Dalak ve karaciğer hastalıklarını tedavisinde en büyük yardımcıdır.
 • Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur.
 • Kılcal damarlarında tıkanıklık olanlar, kalp damar rahatsızlığı olanlar mutlaka hacamat yaptırmalıdır.
 • Zehirlenmeye karşı etkilidir.
 • Aklı, hafıza ve anlayışı artırır. Dikkati arttırır.
 • Çıban, sivilce, kist ve tümöre iyi gelir.
 • Akupunktur meridyenleri üzerindeki iletiyi kolaylaştırır.
Tedavi yöntemlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz. İletişim